Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Bernard Iličić, 17. 11. 2020.

Poštovani učenici Treće ekonomske škole, poštovani roditelji i drugi dragi nam posjetitelji,

čovjekova veličina, njegov značaj u ovome životu ne mjeri se materijalnim stečevinama, statusnim probitcima ili položajima moći.

Svima nam je dobro znano da vrijednost svakoga od nas nije plod zasluga, truda ili naslijeđa, jer vrijednosti su intrinzične, one su nutarnji dio bića koje sjaje skrovito, samozatajno u trenutcima zauzeća za opće dobro, kada postupamo kroz žrtvu nestajući sebi da bi dali drugome.

To su trenutci katarze kada činimo svijet boljim kroz duboka promišljanja o onima kojih nema, onima koji su izgubili sve kroz žrtve stradanja u ratu.

Neka vam ovaj blagdan bude blagdan mira i zahvalnosti za sve ono što imamo, a što tako lako pod utjecajem životne dinamike i problema s kojima se susreće svatko od nas, iz dana u dan, izblijedi i ode u zaborav.

Pijetetom, sjećanjem na žrtve Domovinskog rata, na žrtve Vukovara i Škabrnje, na sve one koji su stradali, činimo sveti poklon nevinima, te tako učvršćujemo temelje zdravog i stabilnog društva, društva koje prepoznavanjem sebe kroz istinu i pravdu zna kuda ide.

Ono ide putem izgradnje vrijednosti, smisla i nade u pobjedu čovjeka nad nečovjekom, pobjedu humanosti nad onim bešćutnim, onoga trajnog ljudskog bitka nad prolaznim tekovinama mode i trenutačnog.

Srdačan pozdrav,

« Prosinac 2020 »