Natjecanje u poznavanju američkog i hrvatskog pravnog sustava

Smotra Zakon u razredu – simulirana suđenja iz područja Nacionalnoga programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo

Državna smotra simuliranih suđenja - naši učenici briljirali

Po uzoru na američko natjecanje Mock trial, vrlo cijenjeno u SAD-u, u Hrvatskoj je pokrenut projekt Zakon u razredu. Naši su učenici, pod vodstvom profesorice Violete Grilec, uključeni u projekt od ove godine.

Glavni  cilj projekta je upoznavanje mladih s djelovanjem pravosudnoga sustava kroz simulaciju sudskih procesa kojima se, osim učenja na zabavan i motivirajući način, omogućuje i razvijanje socijalnih vještina, sposobnosti logičkoga mišljenja i argumentiranog diskutiranja.

Na državnoj  smotri je sudjelovalo 6 hrvatskih škola: IV. gimnazija, Zagreb, Gimnazija Fran Galović, Koprivnica, Gimnazija Marka Marulića, Split, Gimnazija Lucijana Vranjanina, Zagreb, Prva sušačka hrvatska gimnazija u Rijeci, Treća ekonomska škola, Zagreb, s osnovnim ciljem promicanja spoznaja o ulozi zakonodavnog sustava u razvoju demokracije i ljudskih prava, koristeći se  metodom simuliranog sudskog postupka i snage zakona. Smotra je bila i dio skupa s međunarodnim sudjelovanjem na kojem su nazočili suradnici Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa iz inozemstva – Marylanda, Oregona i Delaware-a-Marilyn Cover, Susan Marcus i dr., predstavnici pravosudnog sustava i državnih institucija zaduženih za područje ljudskih prava i demokratskog građanstva, Presjedajući sudac, Đuro Sessa i  mr.sc. Marin Mrčela te ostali suci, predstavnici Agencije za odgoj i obrazovanje Nevenka Loncaric-Jelacici Tomislav Ogrinsak itd.

U subotu 06. ožujka  2010. održano je u prostorijama Županijskog suda u Zagrebu, Trg Nikole Šubića Zrinskog 5., natjecanje u poznavanju američkoga i hrvatskog pravnog sustava National Mock Trial Showcase Schedule.

Tim Treće ekonomske škole, u slučaju je, ostvario izniman uspjeh, uz brojne pohvale prisutnih sudaca i profesora. U suđenju na hrvatski način zastupali su obranu protiv  Prve sušačke hrvatske gimnazije u Rijecii tužiteljstvo u slučaju protiv Gimnazije Lucijana Vranjanina, Zagreb.

Našu školu predstavljali su učenici:

1. ANA BOGDAN
  2. DOMINIK PINTAR
  3. ANTONELLA PASARIČEK
  4. ANA RIBARIĆ
  5. MATEA ILIČIĆ
  6. NIKOLIJA KARADAKIĆ
  7. MAGDALENA EĆIMOVIĆ
  8. DENIS PAVIČIĆ
  9. MAJA ŠTRBAC
  10. IVA BELIĆ
  11. VLADIMIR IVANOVIĆ

PRILOZI IZ TISKA:

Školske klupe zamijenili su odvjetničkim stolcem

08.03.2010. 07:10  Jutarnji list

Tko je kriv za smrt 17-godišnjeg Jordana iz SAD-a, pokušali su odgovoriti učenici srednjih škola iz cijele Hrvatske.

Jordan Simon bio je 17-godišnji učenik američke škole East Side i odličan atletičar sa stipendijom. Iako se činilo da mu život tek počinje, beživotno tijelo mladog sportaša predoziranog steroidima, jednoga je dana u obiteljskoj kući pronašla njegova majka Kelly.

Suđenja i na engleskom

Je li za Jordanovu smrt kriv trener koji je vršio prevelik pritisak na njega, odnosno škola koja nedovoljno pozornosti obraća utjecaju i štetnosti droge i sterioda ili, pak, njegova majka koja je radila tri posla i nije imala vremena za vlastito dijete, pokušali su odgovoriti učenici srednjih škola, simulirajući pravo suđenje na engleskom jeziku prema hrvatskoj i američkoj proceduri, i to s pravim sucima. Naime, u sklopu projekta “Zakon u razredu” organizacije Civitas iz Oregona, a u suradnji s Udrugom hrvatskih sudaca, Agencijom za odgoj i obrazovanje te Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa, na zagrebačkom Županijskom sudu u subotu je, već petu godinu zaredom, održano simulirano suđenje na kojem je sudjelovalo šest srednjih škola iz Zagreba, Splita, Koprivnice i Rijeke.

Razlike u pravosuđu

Baš kao u TV serijama - protuispitivanjem, prigovorima i završnom riječi - srednjoškolci su se uživili u svoje privremene uloge

Zanimljivo, sudac Đuro Sessa u procesu je prema hrvatskoj proceduri (u kojoj nema porote, a sudac ima prednost postavljanja pitana) presudio u korist trenera i škole, dok je u procesu prema američkoj proceduri porota, na koju su odvjetnici uspjeli utjecati, presudila u korist tužitelja.

Pohvale su stigle još jednom iz Amerike.....

March 11, 2010
Dear Ljubica, Helena, Natalija, Violeta, Jasna, and Melita:

Please tell your mock trial students how impressed we were with their knowledge, hard work and poise in presenting the Simon v Swift mock trial on Saturday, March 6, 2010. We were thrilled to see how well they understood the judicial systems and how they handled the many challenges of learning all the facts of the trial.
    Our congratulations and thanks to them and to you, wonderful teachers.

Fondly,
Susie and Marilyn

Susan Marcus
6255 SW Hamilton Way
Portland, Oregon 97221-1131
503-292-9452
swmarcus@aol.com

objavio: Dijana Mlađenović   datum: 10. 3. 2010.