SVJETSKI I EUROPSKI TJEDAN NOVCA U TREĆOJ EKONOMSKOJ ŠKOLI

U petak 22.3.2024. godine u Trećoj ekonomskoj školi obilježen je Svjetski i Europski tjedan novca. Manifestacija je započela predavanjem dr.sc.socio. Karoline Kokot s Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu s temom Digitalne transformacije bankarskog sektora. Krešimir Bikić, prof. vjeronauka u Trećoj ekonomskoj školi održao je predavanje na temu Novac u Bibliji. Predstavili smo i projekt „Svjetski novac“ u kojemu nastavnica Marija Aračić, zajedno sa učenicima maturantskih razreda 4.b, 4.d i 4.e prikuplja novčanice i kovanice svjetskih valuta.

Više o manifestaciji i fotografije pogledajte u prilogu.

Manifestacija je započela predavanjem dr.sc.socio. Karoline Kokot s Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu s temom Digitalne transformacije bankarskog sektora. Porastom digitalizacije i pojavom COVID-19 pandemije nastupile su intenzivne promjene koje su transformirane tradicionalni bankarski sektor. Učenici su proširili svoja znanja iz područja bankarstva i teoriju potkrijepili primjerima iz prakse. Objavili smo i rezultate prva tri mjesta na školskom natjecanju iz Bankarstva i osiguranja.

Krešimir Bikić, prof. vjeronauka u Trećoj ekonomskoj školi održao je predavanje na temu Novac u Bibliji. Imali smo priliku vidjeti primjerke novca koji se spominju u Bibliji i saznati puno o vrijednosti novca u to vrijeme. Upoznali smo povijest novca od 1950. godine prije Krista kada se prvi puta spominje novac u Bibliji. Elektrum iz Lidije – prva je kovanica u povijesti, a na sebi je imala motiv lava. Upoznali smo i jedinice za masu u starom zavjetu, ali i motive na židovskom novcu.

Prof. Bikić pokazao nam je i primjerak novčića kakvim je Juda izdao Isusa - šekel, a saznali smo i da je to bila vrijednost 5 prosječnih plaća u to vrijeme. Učenici i nastavnici proširili su svoja znanja vezana za pojavu novca i vrijednost novca u Starom i Novom zavjetu.

Prvo mjesto osvojio je Stjepan Ilić, učenik 4.d razreda. Drugo mjesto osvojio je Marko Pačalat, učenik 4.e razreda, a treće mjesto osvojila je Magdalena Marković iz 4.b razreda.

Predstavili smo i projekt „Svjetski novac“ u kojemu nastavnica Marija Aračić, zajedno sa učenicima maturantskih razreda 4.b, 4.d i 4.e prikuplja novčanice i kovanice svjetskih valuta. Možemo se pohvaliti sa preko 50 prikupljenih svjetskih valuta, od kojih neke više nisu u upotrebi, a cilj je upoznati i druge svjetske valute kako bi proširili svoja znanja o novcu i kako bismo sigurno putovali bez bojazni da će nas netko prevariti u konverziji valuta. Proširili smo svoja znanja o plaćama diljem svijeta, ali i cijenama u navedenim zemljama. Učenici su imali priliku poslušati prezentaciju o tome kako prepoznati originalnu novčanicu i koji su elementi prepoznatljivosti.

Prezentacije koje su održane na tjednu novca:

• Anđelina Gucić i Mendi Manda Barišić – Krivotvorenje novčanica
  • Jean Ramljak – Jugoslavenski dinar
  • Lana Jug – Brazilski real
  • Leonarda Nizek – Danska kruna
  • Antonija Rukelj – Norveška kruna
  • Linda Jakopović – Albanski lek
  • Magdalena Marković – Švedska kruna
  • Ivona Dadić – UAE Dirham
  • Antonija Šarutančec - Britanska funta
  • Marija Bagarić – Maldivijska rufija
  • Leonarda Blažun – Turska lira

Marija Aračić, prof.

objavio: Iva Marijić   datum: 26. 3. 2024.